Miałem tylko dwie możliwości (choć w rzeczywistości mogło się okazać, że akurat moja Magdalena pochodzi z innej parafii) - jedna urodzona w 1812, a druga w 1822.
Stawiałem oczywiście na tą drugą i co się okazało ?! TAK - TO ONA !!
Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszyłem, choć nadal jeszcze trochę emocji pozostało :)
Jak do tego doszedłem? Przez akt chrztu jej syna - Michała..
Był to jeden z nielicznych wówczas Maryniczów, ale nie było dane mu długo cieszyć się życiem.
Urodzony 22 września 1852r. Michał, umiera 24 października 1857r.
Skoro w 1852r. Magdalena jeszcze żyła, a w 1856r. jej mąż miał już drugą żonę, to jestem b. blisko odnalezienia aktu zgonu Magdaleny - ale czy na pewno ?
Mikrofilmy są dostępne tylko w FHC (Family History Center) lub na miejscu - w Archiwum Państwowym w Przemyślu, ale z tym zgonem nie śpieszy mi się za bardzo, bo oprócz dokładnej daty zgonu - nic nowego nie wniesie do drzewa, ale inaczej jest z aktem małżeństwa Jana Marynicza z Magdaleną Szuper.
Nie zawsze wszystko jest na moją korzyść - tak jak i teraz. Okazało się, że Jan Marynicz nie pochodzi z Jędrzejówki, ani nikt z jego rodzeństwa. Mam jednak nadzieję, że akt małżeństwa będzie zawierał nazwę miejscowości, z której pochodził Jan.
Jan na pewno miał siostrę Marię, która pojawiła się w Narolu jako 50-letnia wdowa, kiedy to zawarła związek małżeński z młodszym od siebie o 12 lat kawalerem - Mikołajem Buńkiem.
Po 7 miesiącach i 2 dniach małżeństwa - na cholerę umiera Maria Buńko. Nie wiem, czy to przez tą chorobę, ale udało jej się odmłodzić o 8 lat. Zapewne umiera bezpotomnie (chyba, że dzieci z poprzedniego małżeństwa).
Dlaczego o tym piszę? Bo niewyjaśniony zostaje fakt, czemu Mikołaj Buńko bardzo szybko żeni się ponownie? Biorąc w tym samym roku ślub z Marią Maryniczową był kawalerem. Czyżby pod opiekę wziął dzieci Marii? Pytanie, na które raczej odpowiedzi nie poznam, bo nie znam nazwiska Marii z poprzedniego małżeństwa..
◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊
Skoro Magdalena rodzi się w 1822, to ślub mogła już wziąć w 1837r. i jeśli tak by było, to mój prapradziadek Andrzej Marynicz mógł mieć naprawdę sporo rodzeństwa i możliwe, że wyjaśniłoby się sporo zagadek dot. tej rodziny.
Jednak najbardziej zależy mi na informacji - gdzie urodził się Jan Marynicz.
Tak wygląda teraz wywód przodków Magdaleny Szuper, o której nie tak dawno nie wiedziałem nic :)
Takie głupie pytanie - da się przeprowadzać takie poszukiwania na odległość, tj. bez jeżdżenia do urzędów/archiwów?
OdpowiedzUsuńTo zależy od wielu czynników - najważniejszym z nich okazuje się być przedział lat, który nas interesuje oraz ewentualnie teren poszukiwań.
UsuńCo do Urzędów, to w większości są oni przyjaźnie nastawieni na genealogów, lecz zawsze musi być wyjątek, ale to raczej w przypadku uzyskania kserokopii, bo z odpisami z reguły nie ma żadnego problemu.
W Archiwum także można bez jeżdżenia - albo napisać prośbę, na jednym z niektórych portali genealogicznych w odpowiednim dziale i czekać, aż ktoś będzie w stanie pomóc - lub po prostu zlecić płatną kwerendę .
To tyle chyba z tych najważniejszych danych ;)
Dzięki. Właśnie zapomniałam zapytać, czy za taką przyjemność się płaci, oczywiście poza kwerendami. Czyli w większości przypadków e-mail powinien załatwić sprawę?
UsuńZ reguły e-mail powinien wystarczyć, ale czasem trzeba interweniować telefonicznie.
UsuńNie mniej jednak życzę powodzenia w poszukiwaniach :)