[źródło: Wikipedia]
Według "Tabelli miast, wsi ..." z 1827r. w miejscowości tej znajdowało się tylko 38 domostw, a na każde przypadało ok. 9 osób.
Pierwszą styczność z tą parafią miałem jakieś dwa lata temu, gdy poznałem miejsce urodzenia pradziadka Marcina Rożniaty, który został ochrzczony w kościele parafialnym w Wilamowie w 1869r., zaś urodził się we wsi Góry. Tak też poznałem rodziców pradziadka - Józefa i Józefę zd. Kuźniak. Cofając się zostały odnalezione kolejno :
- akt urodzenia siostry pradziadka - Anny (1864),
- akt urodzenia brata pradziadka - Grzegorza (1861),
- akt zgonu siostry pradziadka - Doroty (1859),
- akt urodzenia siostry pradziadka - Doroty (1859).
Skoro mam już wszystkie dzieci, to czas na małżeństwo!
Ze względu na to, że księgi są baaardzo rozproszone (Włocławek, Łódź, Konin i Poznań), to nie było to łatwe, ale w końcu się udało.
Prapradziadkowie - Józef Rożniata i Józefa Kuźniak ślubowali sobie w 1857r. Oboje byli urodzeni na terenie parafii Wilamów, więc kolejnym krokiem było odszukanie ich metryk chrztu.
Wiek się zgadzał, więc bez większych problemu udało mi się pozyskać te metryki.
Józef był synem Piotra Rożniaty i Marianny Klimek, natomiast jego żona - córką Jana Kuźniaka i Salomei Czyżyk.
Pamiętałem, że w bazie Poznań Project był indeks małżeństw z parafii Wilamów za lata 1800-1843, więc od razu przeszedłem do przeszukiwania, ale mimo wielkich chęci, nie znalazłem nic!
Owszem - był "jakiś" Piotr Rożniata, ale żoną okazała się Katarzyna Olamka - ani imię, ani nazwisko mi nie pasuje, więc albo pierwsza żona, a z drugą (Marianną Klimek) ślubował w innej parafii albo po prostu nie był to mój praprapradziadek!
Co do Rożniatów, to był także akt ślubu Doroty z 1839r., więc gdy mój prapradziadek miał dwa lata.
Pomyślałem sobie, że może indeksujący wpisał nazwisko po zmarłym mężu, ale z kolei nie pasowało mi imię !
Kuźniaków nie było wcale, więc odpuściłem sobie ich z brakiem jakichkolwiek nadziei na znalezienie czegoś.
Po jakimś czasie pomyślałem o tych indeksach, przeszukałem ponownie - bezskutecznie, ale coś mnie tknęło, bo przecież metryki z kilku pierwszych lat XIX wieku nie mogły być w AP, bo przecież tam są tylko USC, a Kodeks Napoleona został wprowadzony w 1804r., a w Polsce pierwsze księgi z reguły są od ok. 1808r. Sprawdzam w PRADZIADZIE - mam! Księgi są we Włocławku (m. in. XVIII wieczne), a te USC są w AP Poznaniu. Niedługo czekać i miałem w rękach metrykę małżeństwa Piotra Rożniaty, ale jego żoną była Marianna Olamka! Niby nic, ale jednak jakiś trop, bo imię tożsame z imieniem prapraprababci.
Kolejny trop do sprawdzenia - dzieci tej pary. Pierwsze urodziło się rok po ślubie (luty 1823). Matką dziecka była Marianna z Klimków!! Nie mam więcej pytań :)
Tak dowiodłem, że Piotr Rożniata i Marianna Olamka byli moimi praprapradziakami. No tak, ale o co dokładniej chodzi z tym nazwiskiem? Olamka -> Klimek? Nijak to pasuje, ale niestety na to nie ma rady.
W metrykach nie ma nazwiska z velem bądź aliasem, więc ksiądz lub rodzina zabrali tajemnicę do grobu.
Tak też dowiedziałem się o 4xpradziadkach Janie i Katarzynie małżonkach Rożniata, a także o Klemensie i Tekli małżonkach Olamka. Rodzice Piotra zmarli przed 1822 (wtedy miejsce miał ślub i wówczas 25-letni kawaler był sierotą). Pochodził on z parafii Waliszew, gdzie nazwisko Rożniata licznie występuje.
Nie jestem jednak w stanie wytłumaczyć, co do całej historii ma wieś ROŻNIATÓW, nieopodal Wilamowa, ale dość daleko od Waliszewa..
Ta linia została wyjaśniona, a co z Kuźnikami ? Ślubu Jana Kuźniaka i Salomei Czyżyk nie ma w opisywanej przeze mnie parafii.
Niedawno coś się ruszyło i otrzymałem informacje nt. rodziny Kuźni(a)k z Wilamowa.
Jak się okazało - nic dziwnego, że nie odnalazłem metryki małżeństwa, bo być jej nie mogło!
Według metryk chrztu dziewięciorga dzieci tej pary (1827-1843) mieszkali oni kolejno:
-1827-1827 - wieś Myszki,
-1830-1832 - wieś Góry,
-1833-1843 - wieś Biała Górka.
Na poniższej mapce można zauważyć, że były to wsie położone bardzo blisko siebie.
Z metryk chrztów tego dziewięciorga dzieci dowiedziałem się także, że mój Jan był także nazywany Jaśkiewiczem! Salomea zaś - Czyżykowska, Jerzykowska, Kowalówna.
W parafii Wilamów pojawiają się metryki z takimi danymi, ale oprócz Jana Chryzostoma zawierającego w 1816r. związek małżeński, nie ma innego nawet w latach, kiedy powinni rodzić się jego rodzice (przypuszczalnie).
Skoro przemieszczali się co kilka lat, to może wcześniej mieszkali gdzieś indziej ?
Najbliższa wioska nienależąca do par. Wilamów to Skotniki (dość blisko o Gór, a najbliżej Białej Górki).
Co ciekawe - pojawiają się tam Jaśkiewicze !
Z otrzymanych danych :
"- małżeństwo -Skotniki - Tomasz Jaśkiewicz oo Agnieszka Gorczanka
- małżeństwo -Skotniki - Kazimierz Jaśkiewicz oo Barbara Mikuzianka?
- małżeństwo - Wola - Piotr Jaśkiewicz oo Helena Jachymowna?
- małżeństwo - Kościelnica- Kazimierz Jaśkiewicz oo Anna Soikiewiczówna? "
Żeby nie było, to Czyżykowscy też się pojawiają w par. Uniejów (do której należały Skotniki i Orzeszków).
"-chrzest - Bogumił Czyżykowski -Uniejów
-chrzest - Michał Czyżykowski - Uniejów
-ślub -Orzeszków - Maciej Czyżykowski oo Jadwiga Sukwinowa? "
Jest jednak jeszcze nadzieja na moich przodków, bo Pani, od której otrzymałem dane - nie ma lat 1798-1804 (być może nie ma więcej, ale pytałem o te). Właśnie w tych latach urodzić się mieli moi praprapradziakowie (wg metryki urodzenia córki Józefy).
Czy występuje w Twoim drzewie genealogicznym nazwisko Siekacz w parafii Wilamów?
OdpowiedzUsuńMartyna
Niestety jeszcze nie spotkałem takich w moim drzewie, ale wszystko przede mną :)
OdpowiedzUsuńMarcin
Jeślibyś spotkał, to daj znać :) W 1809r. Antoni Węgielnik bierze tam ślub z Konstancją Siekacz. To moi praprapraprapra (5x) dziadkowie. Dane mam z Poznan Project, niestety, nie ma tam nic więcej o nowożeńcach.
OdpowiedzUsuńMartyna
Ok :)
OdpowiedzUsuńW Wilamowie są małżeństwa na nazwisko Siekacz:
W 1775r. ślub biorą Marcin Siekaczyk i Urszula NN
W 1776r. ślub biorą Jakub Siekacz i Anastazja Dudek
W 1776r. ślub biorą Wojciech Dudek i Katarzyna Siekacz
W 1790r. ślub biorą Jan Siekacz i Helena Madej.
Węgielników brak.
Zapewne sama wiesz o tych małżeństwach, ale wydaje mi się, że któryś (Jan, Marcin lub Jakub) musiał być Twoim 6xpraziadkiem ;)
Jedyne, co teraz chyba możesz to szukać zgonów Antoniego i Konstancji Węgielników lub szukać zgonów Siekaczów i sprawdzać, czy któryś nie był np. zgłaszany przez zięcia Antoniego Węgielnika lub wymieniona w akcie została córka Konstancja.
O małżeństwach nie wiedziałam :( Na jakiej stronie są? Węgielników brak, bo nie pochodzili z tej parafii. Dzięki za podpowiedź :)
OdpowiedzUsuńMartyna
Są one z geneteki na Genealodzy.pl :)
OdpowiedzUsuńDzięki, zagapiłam się :)
OdpowiedzUsuńChciałbym zaprosić do małej blogerowej zabawy :) http://nasiprzodkowie.blogspot.com/2012/11/nominowany-desygnuje.html
OdpowiedzUsuń